13 stycznia 2018 / by Gargamel115 / Bez kategorii / No Comments

Niewypały czasem się zdarzają… Te rzeczywiste zostaw saperom

Wojna zakończyła się sporo lat temu, aczkolwiek nagminnie pojawiają się informacje o wydobytych w przeróżnych miejscach naszego kraju niewypałach. Przeważnie dzieje się to w trakcie prac ziemnych wykonywanych przy stawianiu posiadłości czy osiedla, a także w czasie pracy na działce. Nierzadko słychać też o tragicznych rezultatach takich niespodzianych spotkań z niewybuchami.

Nadzwyczajnie niebezpieczne jest zaciekawienie młodych ludzi tego rodzaju reliktami wojennymi. Nader często zbierają oni bowiem oraz kumulują różne akcesoria wojskowe, a pośród nich też te groźne. Przez to nadal dochodzi do zdarzeń, czasem zabójczych. Młodzi ludzie, a nawet nieraz starsi mężczyźni, nie zdają sobie sprawy z grożącego im ryzyka.

usługi saperskie


Każdy więc powinien wiedzieć, co mu zagraża i jak musi postąpić po odkryciu niewybuchu.
Nade wszystko pod żadnym pozorem nie dotykać, a zatem nie przestawiać, nie rzucać oraz wykopywać, i nie neutralizować samodzielnie. W takim wypadku podstawową i najważniejszą rzeczą zostanie ochronienie miejsca znaleziska oraz powiadomienie policji. Można też zgłosić to straży pożarnej lub miejskiej. Za dalsze działanie aż do przyjechania saperów odpowiedzialna jest policja.

Na terenie Polski funkcjonują organizacje, które oferują usługi saperskie. Obejmują one detekcję oraz oczyszczenie gruntu z niewybuchów, niewypałów oraz wydobytej amunicji. Sprawują też kontrolę nad robotami ziemnymi podczas różnorodnych inwestycji budowlanych oraz w czasie destrukcji budowli strategiami wybuchowymi. Obiekty niebezpieczne oraz wybuchowe wydobywają także z wody. W rzeczy samej zatrudniają wyszkolonych ekspertów: saperów, profesjonalnych nurków i operatorów fachowego sprzętu wykrywającego. Gros kadr ma możliwość też pochwalić się wieloletnim doświadczeniem nabytym w profesjonalnej służbie wojskowej nie wyłącznie na terenie Polski, lecz również w misjach zagranicznych.