Przemysł

Parę wiadomości w kwestii mundurów strażackich

Mundury strażackie

Symbolem rozpoznawczym straży jest obszerna, ciemna odzież ochronna naznaczona dużą ilością pasów odblaskowych, jednakże mundury strażackie występują w kilku wariantach, jakie różnią się głównie przeznaczeniem.

Jako pierwszy typ możemy wskazać mundury reprezentacyjne, inaczej wyjściowy oraz odświętny. Tenże kostium rozróżnić można zazwyczaj z uwagi na dodatek, jakim jest kolejno – czarna podpinka i srebrno-niebieski sznur, natomiast obowiązują one w innych sytuacjach:
Mundur wyjściowy obowiązuje w czasie posiedzeń władz statutowych OSP oraz oddziałów ZOSP (Związku Ochotniczych Straży Pożarnych) oraz w przypadku jak strażak pojawia się w charakterze ich reprezentanta na oficjalnych spotkaniach.
Tymczasem mundur galowy uświetniony medalami, orderami i odznakami jest zakładany wyłącznie w momencie obchodów świąt państwowych a także w Dniu Strażaka oraz w trakcie uroczystości,które mają ważne znaczenie dla całej OSP.

sklep pożarniczy

Jako drugi model można wskazać umundurowanie koszarowe, który przez znaczną ilość strażaków uważany jest za najbardziej wygodny. W jego skład wchodzą spodnie, kurtki a także czapki utrzymane w ciemnej tonacji z wyeksponowanym nadrukiem „STRAŻ”. Do tego kostiumu obowiązuje obuwie na twardym spodzie a materiał, z którego są wykonane zewnętrzne powłoki jest wodoszczelny oraz olejoodporny. Ubiór koszarowy można użyć podczas akcji ratunkowej, lecz tę decyzję podjąć może wyłącznie dowodzący akcją po zidentyfikowaniu zagrożenia.

Trzecim wariantem i jednocześnie najpopularniejszym jest umundurowanie bojowe. Używa się ich głównie do akcji ratowniczych, wskutek tego cechują się nadzwyczaj wysoką jakością sporządzenia a także zastosowaniem nowoczesnych technologii gwarantujących osłonę przed działaniem czynników mechanicznych, powierzchniowych, oraz specyfikami chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi, wodą oraz gorącem i płomieniem. Ubiór ten ma zagwarantować całkowite bezpieczeństwo w trakcie ekstremalnych warunków, niedopuszczalne jest używanie naruszonych elementów ani specjalnych przyrządów, którymi jest obuwie ochronne bądź hełm.