Narzędzia. Któż z nas nie trzymał w ręce i nie używał ich w jakimś celu. Młotki, piły, śrubokręty, brzeszczoty, pilniki diamentowe czy metalowe i wiele, wiele innych rodzajów, które myśl ludzka stworzyła i nie jest zapewne w stanie policzyć, gdyż każdy z nich potrzebujemy do różnych życiowych celów. Przedmioty materialne są nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji, bowiem człowiek nie jest tylko istotą duchową. Rzeczywistość materialna jest czynnikiem mającym ogromny wpływ w codziennym życiu. Potrzebujemy rzeczy materialnych i wszelkiego rodzaju przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania, a także dla naszej osobistej wygody.
Obróbka ręczna – czynność, którą od zarania dziejów stosuje człowiek w celu ułatwienia życia.
Dzięki niej postęp cywilizacji wzbogaca naszą codzienność w coraz to nowsze przedmioty, które przeznaczamy do naszego codziennego użytku. Potrzeba, rozwój świadomości, myśli postępowej, technologii i geniuszu ludzkiego rozumu przyniosły mnóstwo rozwiązań technologicznych. Tworzymy coraz to nowsze i lepsze jakościowo narzędzia, których używamy do produkcji lub ulepszania jakościowego przedmiotów. Rozwój współczesnej technologii pozwala również na zastosowanie coraz lepszych jakościowo materiałów. Aspekt trwałości i żywotności stanowi zazwyczaj główny czynnik wartości narzędzia. Względy ekonomiczne mają tak wielki wpływ przy wyborze odpowiedniego asortymentu. Lepszym rozwiązaniem jest zapewne posiadanie dobrego jakościowo narzędzia o bardzo długiej żywotności, zakupionego nawet za większą kwotę, niż taniego – złej jakości i o bardzo niskiej żywotności. Przykładowo, w praktyce, w przeciągu danego okresu, można zużyć kilka sztuk narzędzia słabej jakości, podczas gdy, jedno wysokojakościowe będzie nadal nadawało się do użytku i pracy. Adekwatnym przykładem, potwierdzającym ten fakt, są pilniki. Ślusarze, to zapewne jedna z grup, która doskonale jest zorientowana w powyższej tematyce.
Pilniki diamentowe czy metalowe?
Jedno z podstawowych narzędzi pracy tej grupy pracowników, choć wytwarzanie dóbr materialnych nie jest jedynie dziełem rąk ludzkich. W coraz szybszym tempie pracę rąk ludzkich zastępują maszyny, coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Maszyna jednak, by wykonywała swoje zadanie, musi być zaprogramowana przez człowieka i posiadać odpowiednie narzędzia.