Przed przystąpieniem do procesu budowy, niezbędne jest sprawdzenie gruntu. W tym celu pomaga geotechnika, czyli nauka o podłożach. Czym może skutkować nieprzeprowadzenie badań z tego zakresu oraz jakie metody geotechniczne pomagają we właściwym przygotowaniu nawierzchni?
Geotechnika – konsekwencje jej niezastosowania
Pominięcie badań z zakresu geotechnika stanowi wielkie ryzyko dla wytrzymałości jakiejkolwiek budowy. Zbadanie gruntu stanowi absolutną podstawę, bez której nie powinno się zaczynać prac. Może bowiem okazać się, że dany teren nie jest przystosowany do umieszczenia na nim zaplanowanej konstrukcji i z upływem lat nie podoła takiemu obciążeniu. Będzie skutkowało to nie tylko ogromnym stresem, ale także wielkimi stratami w kwestii finansowej. Dlatego wszelkie nierówności i nieprawidłowości podłoża powinny być uprzednio zarejestrowane i zbadane. Geotechnika to obszar nauki, który w żadnym wypadku nie powinien być pomijany i lekceważony.
Metody prac geotechnicznych
Geotechnika jest nie tylko badaniem nawierzchni. Wiąże się także z właściwym i profesjonalnym wykonawstwem poszczególnych działań. W zadaniach związanych z geotechnika, wykorzystuje się takie rozwiązania jak: wibrowymiana, wibroflotacja, ściany szczelinowe, szybkie wymiany gruntu, mikrowybuchy, pale wielkośrednicowe, pale przemieszczeniowe, pipe roofing czy zagęszczanie dynamiczne. Takie działania pomagają w przygotowaniu powierzchni pod konkretną budowę i zadbaniu o jej stabilność, trwałość i bezpieczeństwo.
Wejdź na stronę https://wibra.pl/ i dowiedz się więcej na ten temat.