Budowa i przemysł

Ciekawostki ze świata przemysłu

Przemysł

Młyn kulowy

Szeroko rozumiany przemysł, aby sprawnie funkcjonować, potrzebuje odpowiednich maszyn. Jedną z nich jest młyn kulowy.

Młyn kulowy – z czego się składa?

Najważniejszymi elementami, z których składa się młyn kulowy są mielniki i bęben. Mielniki, które zawiera młyn kulowy to, jak sama nazwa wskazuje, kule o różnej średnicy. Bardzo istotny jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Musi on być odporny na ścieranie. W przeciwnym razie kule, szybko się zużyją i będą wymagały wymiany. Najdłużej posłużą te wykonane ze stali lub ceramiki. Nie zawsze jednak trwałość materiału na mielniki jest priorytetem. W przypadku przemysłu pirotechnicznego, dużo ważniejsze jest bezpieczeństwo. Kule wówczas muszą być wykonane z nieiskrzącego stopu, aby nie doprowadzić do wybuchu.

Młyn kulowy
Młyn kulowy – prosty i niezawodny mechanizm

Gdy w bębnie znajdują się już odpowiednie mielniki i materiał przeznaczony do zmielenia, można uruchomić młyn kulowy. Kiedy będzie się obracał, zawartość bębna będzie unosić się i opadać, a materiały będą ocierały się o mielniki i ścierały się. Dzięki temu prostemu mechanizmowi, młyn kulowy pozwala zmielić materiały średnio twarde i miękkie, na mokro i na sucho. Daje to wiele możliwości jego zastosowania.

Młyn kulowy – uniwersalna maszyna

Młyn kulowy zawdzięcza swoją popularność nie tylko prostemu mechanizmowi, ale również możliwości różnorodnego zastosowania. Sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu: wspomnianym już pirotechnicznym, górniczym, cementowym, ceramicznym, a także energetycznym.