Technologia BIM to narzędzie informatyczne, coraz częściej wykorzystywane przez inżynierów budowlanych, architektów czy projektantów. Do czego właściwie służy?
Cyfrowy obraz budynku
Technologia BIM umożliwia stworzenie cyfrowego projektu budynku, jednak jest to uproszczona definicja. Chcąc ją rozwinąć, należy zaznaczyć, że każdy, najmniejszy element budowli, zawiera szczegółowe parametry, zgodne ze swoimi rzeczywistymi odpowiednikami. Informacje zawarte w bazie danych mogą być na bieżąco korygowane i są dostępne dla całego zespołu specjalistów pracujących nad projektem budowlanym, jak i dla inwestorów, mających wgląd w cały proces powstawania i realizacji projektu.
Technologia BIM, a symulacje
Zarejestrowane dane na temat obiektu budowlanego umożliwiają symulację niemal każdego przewidywanego problemu, bez ponoszenia żadnych kosztów. Daje to możliwość to przetestowania wszelkich ewentualności-od zmiany materiałów, po parametry poszczególnych elementów budynku, jak również daje możliwość wykrycia usterek na etapie projektowania. Symulacje umożliwiają również monitorowanie sytuacji podczas eksploatacji ukończonego budynku, a nawet jego ewentualnej rozbiórki.
Technologia BMI, a wymiana informacji
Jednym z największych udogodnień, jakie dostarcza technologia BMI, jest wspomniana wcześniej wymiana i możliwość modyfikowania danych, przez wszystkie zaangażowane w projekt osoby. Informacje mogą być przekazywane uczestnikom przedsięwzięcia na zasadzie współpracy zdalnej lub opartej na standardzie Open BIM. Dane są nieustannie eksportowane, dzięki czemu każda zainteresowana osoba, może porównać swoją wersję projektu z wersją najbardziej zaktualizowaną.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ten link: https://bimup.tech/