Wymiana gruntów to powszechnie stosowany zabieg w momencie, kiedy na drodze powstają liczne wypukłości, umożliwiające swobodną i komfortową jazdę. Droga gruntowa określana jest jako droga z jezdnią o nawierzchni wytworzonej z gruntu rodzimego, bądź nasypowego. Ponadto cechuje się niską przydatnością komunikacyjną, a długoletnie użytkowanie skutkuje powstaniem rozcięcia drogowego. Oczywiście ma ona wiele zastosowań, więc jest często wykorzystywana przez firmy budowlane itp.
Czy wymiana gruntów wymaga pozwolenia?
Podobnie, jak w przypadku wielu czynności również i ta niesie za sobą konsekwencje. Podniesienie działki bez wypełnienia niezbędnych formalności jest traktowane jako wykroczenie. Zazwyczaj czynności takie, jak prace budowlane, a w tym wymiana gruntów muszą otrzymać odpowiednie zezwolenie, bez którego jakiekolwiek prace będą traktowane jako wykroczenie, nielegalne oraz samowolne działanie wbrew prawu.
Co z zalegającą wodą na działce?
W momencie, gdy dochodzi do zalania działki, niezbędne jest podjęcie wszelkich środków, aby jak najszybciej pozbyć się wody, gdyż może to skutkować wymiana gruntów. System odwodnień liniowych jest doskonałym mechanizmem odprowadzającym wodę z jednego do drugiego miejsca. Wysoki poziom wód zmusza do podwyższenia terenu oraz wykonania dodatkowych fundamentów na poziomie gruntu. Warto jednak pamiętać, że fundamenty są najważniejszym elementem budowli, dlatego poświęca się im, jak najwięcej czasu oraz uwagi. Każda nieprawidłowość może wiązać się z nieodwracalnymi skutkami.
Sprawdź więcej na: https://wibra.pl/geotechnika/!