Architektura jako nauka rozwija się całkiem nieźle. Spowodowane jest to oczywistym faktem – ludzie zawsze będą potrzebowali dachu nad głową i zawsze konieczne będzie zapewnienie im go w odpowiedni sposób – funkcjonalny, jak i taki, aby budynek po prostu się nie zawalił. Powoli jednak w architekturze dużą uwagę zaczyna przykładać się do percepcji i tego, jaką rolę gra ona w postrzeganiu otaczającego nas świata, czyli brył, infrastruktury, tego, co ogólnie nazwać można architekturą. Zaczynamy zdawać sobie sprawę jak ważnym narządem jest ludzkie oko i jak wiele dzięki analizie wzrokowej możemy dowiedzieć się o świecie, używanych materiałach, ale również o nas samych.
Badania wizualne
Jedną z dziedzin, w których stosowane jest ludzkie oko są badania wizualne. Inaczej zwane Visual Testing, pozwalają określić powierzchniowe cechy jakości danego obiektu, zarówno okiem nieuzbrojonym, jak i przy pomocy przyrządów optycznych. Zapewnia nam to możliwość kontrolowania i oceny.
Inną, zupełnie nowoczesną dziedziną, zapoczątkowaną dopiero obecnie przez badaczy na Politechnice Wrocławskiej, są badania z użyciem przyrządu o nazwie eye-tracker. Polscy badacze wpadli jako pierwsi na to, że percepcję architektury zbadać można przy użyciu tego urządzenia, które śledzi ruch gałek ocznych, rejestruje przeskoki naszego widzenia, powtarzalność. Pozwala po prostu stwierdzić, na co patrzymy najczęściej albo najdłużej, gdzie nasz wzrok pada na samym początku, a gdzie wędruje po jakimś czasie. Można jedynie domyślać się jak wiele epokowych odkryć może powstać dzięki użyciu tego urządzenia we właśnie taki sposób.
Eye tracking – badania wizualne
Badać eye-trackerem można na różne sposoby, oczywiście przy użyciu profesjonalnego sprzętu, który ruchy gałki ocznej będzie śledził – nie tak, jak kiedy wykonujemy badania wizualne i możliwe jest nawet nieużywanie technologicznych pomocy. Możemy używać przyrządu statycznego i sprawdzać jak ludzkie oko patrzy na obrazy płaskie, wyświetlane zdjęcia, obrazy lub trójwymiarowego i badać przestrzeń, wśród której się poruszamy.