Budownictwo

Ocena stanu konstrukcji – badania nieniszczące

badania nieniszczące

badania nieniszczące

Dezintegracja wewnętrzna materiałów jest bardzo istotnym zagrożeniem. Ten fenomen, może spowodować zawalenie się konstrukcji, która jest utworzona z materiału tracącego swoją trwałość. Trudność dotyczy tego, że biegu rozkładu budulców nie nie możemy ustalić gołym okiem. Dodatkowym problemem jest też fakt, że wielkich budowli nie możemy zdemontować, by stwierdzić jaki jest stan materiałów. Z pomocą nadchodzą badania defektoskopowe. Są to tak zwane badania nieniszczące, które za pośrednictwem stosownych urządzeń gwarantują ocenę ciągłości materiału, bez konieczności rozbierania całej struktury.

Badania ndt pozwalają wykryć takie defekty jak: peknięcia, ubytki, szczeliny, korozja, wytrącenia, pustki oraz wszelkie pozostałe, które wynikają z rozkładu materiału konstrukcyjnego. Badania nieniszczące pozwalają na oszacowanie obecnego stanu materiałów budowlanych, ich poziomu zużytkowania oraz wyznaczenia prognozy ich niezmienności na nadchodzące lata. Za pomocą badań ndt, mamy okazje nieinwazyjnego stwierdzenia bezpieczeństwa użytkowania wielkich struktur. Badania ndt stwarzają okazje oceny właściwości materiałów na wszystkich etapach produkcji. Za ich pośrednictwem, można zatem zweryfikować stan materiału już na początku prac budowlanych.

Badania ndt, jak sama nazwa podkreśla, dają szanse oceny poziomu zużycia materiałów, bez ingerencji w ich budowę, jak i strukturę całego budynku. Badana próbka nie ulega żadnym zniszczeniom w toku procedury. Dla wykrycia rozbieżności zachodzących w trwałości budowy danej sztuki, można użytkować kilka metod testów nieinwazyjnych: wzrokową, penetracyjną, magnetyczno-proszkową, radiograficzną oraz ultradźwiękową. W największym stopniu powszechna objawia się metoda wzrokowa, jaka wymaga użycia odpowiednich przyrządów optycznych. Jednak rezultaty uzyskane w wyniku analizy wzrokowej będą przypuszczalnie niejednoznaczne. W największym stopniu wiarygodną oraz najlepszą strategią, jaka będzie niezawodna przy demaskowaniu uszkodzeń płaskich będą badania ultradźwiękowe. Są one jednakże najbardziej kosztowną formą badania.