przedszkole bartążek
Budownictwo

Odwodnienie liniowe

Odwodnienie liniowe to system służący do odprowadzania nadmiernej ilości wody deszczowej czy tej powstałej w wyniku roztopów. Stosuje się je w wielu miejscach czy to użyteczności publicznej, czy na prywatnej działce. Chroni ono przed zalaniem czy podtopieniem przestrzeni.

Jak działa odwodnienie liniowe?

Nadmiar wody przepływa przez kolejne koryta, które składają się na odwodnienie liniowe. Są one zabezpieczone specjalnymi kratami. Woda przepływa nimi do osadników rynnowych, a potem albo do studzienek ściekowych, albo do zbiorników na deszczówkę. Te drugie służą do gromadzenia wody, którą później można wykorzystać podczas prac ogrodowych. Ludzie, chcąc lepiej dbać o środowisko, coraz częściej decydują się na odwodnienie liniowe.

Budowa odwodnienie liniowe

Podstawą odwodnienie liniowe jest beton, który obecnie często zastępuje polimerobeton. Ten materiał jest odporny na przemarzanie i uszkodzenia mechaniczne, ale również ma praktycznie zerową nasiąkliwość. Można je wykonać również z polietylenu. Baza to koryta i zabezpieczające je kratki. Potem znajdują się rury drenarskie, którymi woda odprowadzana jest do kanalizacji. Odwodnienie liniowe stanowi dobrą ochronę przed zalaniem budynków.

odwodnienie liniowe

Gdzie stosuje się odwodnienie liniowe?

Na posesjach prywatnych odwodnienie liniowe ma zabezpieczyć przed zamoczeniem fundamentów, zalaniem piwnic. Na terenach zielonych natomiast mają służyć gromadzeniu wody deszczowej w miejscach, gdzie woda nie wsiąka, znajduje się spadek terenu. Ogólnie mówiąc, wszędzie tam, gdzie jest niekorzystne ukształtowanie ziemi i niesprzyjające jej właściwości.

Jeśli chcesz zakupić odwodnienie liniowe, odwiedź stronę: https://sytec.pl/prod/odwodnienia-liniowe/solid-i9