Budowa i przemysł

Ciekawostki ze świata przemysłu

Budownictwo

Stabilizacja gruntów

Kupowanie działki, na której chcemy postawić budynek, to często jedna wielka niewiadoma. Bo tak naprawdę oprócz wielkości, pieniędzy, które musimy za nią zapłacić i podstawowych informacji, które przedstawi nam sprzedający, nie wiemy nic. Dopiero w trakcie budowy wychodzą niemiłe niespodzianki. I co zrobić, kiedy okazuje się, że grunt, na którym chcieliśmy wybudować dom, jest za mało wytrzymały? Odpowiedź jest prosta, należy skorzystać ze stabilizacja gruntów.

 

Stabilizacja gruntów

 

Stabilizacja gruntów – zabieg zwiększający wytrzymałość powierzchni.

Stabilizacja gruntów to nic innego jak zwiększenie parametrów odpowiadających za wytrzymałość. Cały proces polega na pokruszeniu gruntu a następni wymieszaniu go z wcześniej wybranym przez nas spoiwem. Istnieje kilka metod wzmacniania powierzchni, a wybór odpowiedniej z nich wiąże się ze składem, wymaganiami i uziarnieniem gruntu.

 

Dostępne metody stabilizacji gruntów

Stabilizacja gruntów może być przeprowadzona za pomocą różnych technik, które różnią się mieszanką, z którą mieszamy grunt. Najbardziej popularna jest stabilizacja gruntów za pomocą spoiw hydraulicznych (żużel, cement). Jeśli nasze grunty są bogate w wilgoć, poleca się wapń, który skutecznie osusza ziemię. Gdy zależy nam na trwałości konstrukcji oraz jej odporności na wodę i mróz, warto sięgnąć po metodę, w której używa się ziarnistego dodatku hydrofobowego.

Należy pamiętać, że stabilizacja gruntów może odbywać się w węźle stacjonarnym oraz na miejscu.

 

Sprawdź więcej na https://wibra.pl/geotechnika/ !