Budownictwo

Stabilizacja gruntów

Kupowanie działki, na której chcemy postawić budynek, to często jedna wielka niewiadoma. Bo tak naprawdę oprócz wielkości, pieniędzy, które musimy za nią zapłacić i podstawowych informacji, które przedstawi nam sprzedający, nie wiemy nic. Dopiero w trakcie budowy wychodzą niemiłe niespodzianki. I co zrobić, kiedy okazuje się, że grunt, na którym chcieliśmy wybudować dom, jest za mało wytrzymały? Odpowiedź jest prosta, należy skorzystać ze stabilizacja gruntów.

 

Stabilizacja gruntów

 

Stabilizacja gruntów – zabieg zwiększający wytrzymałość powierzchni.

Stabilizacja gruntów to nic innego jak zwiększenie parametrów odpowiadających za wytrzymałość. Cały proces polega na pokruszeniu gruntu a następni wymieszaniu go z wcześniej wybranym przez nas spoiwem. Istnieje kilka metod wzmacniania powierzchni, a wybór odpowiedniej z nich wiąże się ze składem, wymaganiami i uziarnieniem gruntu.

 

Dostępne metody stabilizacji gruntów

Stabilizacja gruntów może być przeprowadzona za pomocą różnych technik, które różnią się mieszanką, z którą mieszamy grunt. Najbardziej popularna jest stabilizacja gruntów za pomocą spoiw hydraulicznych (żużel, cement). Jeśli nasze grunty są bogate w wilgoć, poleca się wapń, który skutecznie osusza ziemię. Gdy zależy nam na trwałości konstrukcji oraz jej odporności na wodę i mróz, warto sięgnąć po metodę, w której używa się ziarnistego dodatku hydrofobowego.

Należy pamiętać, że stabilizacja gruntów może odbywać się w węźle stacjonarnym oraz na miejscu.

 

Sprawdź więcej na https://wibra.pl/geotechnika/ !