Budowa i przemysł

Ciekawostki ze świata przemysłu

Budownictwo

Zapory drogowe

Często na ulicach widzimy bramki z czerwono-białymi oznaczeniami, które sygnalizują zakaz przekraczania pewnej granicy, są to zapory drogowe. Są to urządzenia, które mają za zadanie odgrodzić nas od niebezpiecznego miejsca, lub wyznaczyć dopuszczalny obszar ruchu.

Do czego wykorzystywane są te ograniczenia?

Zapory drogowe często wykorzystywane są w momencie prac budowlanych, prac drogowych, a także niekiedy trwałych zniszczeń, które nie zostały jeszcze poddane rekonstrukcji. Zapory drogowe sprawdzają się także jako wyznaczniki miejsca, w obrębie którego możliwy jest ruch, na przykład podczas koncertu, meczu lub innego wydarzenia kulturalnego, gdzie nagromadzona jest duża ilość osób. Wyznaczają one tor kolejki lub  odgradzają poszczególne strefy dostępu dla danej grupy osób.

zapory drogowe

Do czego jeszcze wykorzystywane są zapory drogowe? 

Zapory drogowe są przydatne podczas wyznaczania:

  • robót prowadzonych na chodnikach,
  • ciągów pieszych,
  • ciągów pieszo-rowerowych,
  • ścieżek rowerowych.

Jaką właściwością muszą się wyznaczać?

Zapory drogowe muszą być odblaskowe. Ich widoczność  z daleka jest kluczowa w celu zachowania bezpieczeństwa, dlatego ich kolorowa część musi zostać wykonana z odblaskowego materiału lub musi zostać pokryta farbą o takich właściwościach. Pozwala to na redukcję  występowania znacząco niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo zapory drogowe muszą zostać wykonane z materiałów, które nie zagrażają życiu ludzi i zwierzętom. Zaleca się, aby wykonywać ten element zabezpieczeń z tworzyw sztucznych.

Dowiedz się więcej.